Shopping Worksheets Results

Shopping problems worksheet - K5 Learning

Shopping problems Grade 3 Counting Money Worksheet Using the below item prices, solve the questions. pencil = $2.00 box of crayons = $9.00 notebook = $5.00 backpack = $22.00 folder = $1.00 pad of paper = $3.00 calculator = $14.00 marker = $3.00 1. $19.00 What is the total cost of two pencils and five pads of paper?

https://url.theworksheets.com/3oxv

200 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
Shopping word problems worksheet - K5 Learning

Shopping word problems Grade 4 Word Problems Worksheet Using the below item prices, solve the equations. shirt = $8.38 hat = $12.47 tie = $6.11 belt = $7.13 pair of socks = $4.74 jacket = $33.04 sweater = $26.75 pair of pants = $31.62 1. _____ Sandra purchases a sweater and a tie. If she had $40.00, how much money will she have left? 2.

https://url.theworksheets.com/6fg9

140 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
Shopping word problems worksheet - K5 Learning

Shopping word problems Grade 4 Word Problems Worksheet Using the below item prices, solve the equations. loaf of bread = $2.11 carton of milk = $4.17 pack of butter = $1.82 pack of tomato sauce = $2.95 tray of eggs = $6.75 bottle of cooking oil = $3.56 box of oatmeal = $3.24 spaghetti noodles = $5.16 1.

https://url.theworksheets.com/4qdb

144 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
Shopping word problems worksheet - K5 Learning

Shopping word problems Grade 4 Word Problems Worksheet Using the below item prices, solve the equations. frying pan = $10.87 knife = $2.14 chopping board = $2.13 apron = $4.16 ceramic plate = $2.42 spatula = $1.31 grater = $2.13 pair of spoon and fork = $1.23 1. _____ What is the total cost of two aprons and a spatula? 2.

https://url.theworksheets.com/2hko

146 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
Shopping word problems worksheet - K5 Learning

Shopping word problems Grade 4 Word Problems Worksheet Using the below item prices, solve the equations. slippers = $5.63 pair of shoelaces = $2.72 pair of socks = $2.31 shoe polish = $4.12 cushion insole = $1.87 shoe cover = $2.81 leather shoes = $92.80 rubber boots = $5.76 1. _____ What is the total cost of a bottle of shoe polish and 2

https://url.theworksheets.com/6fga

128 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
Mortgage Shopping Worksheet - Federal Trade Commission

Mortgage Shopping Worksheet Lender 1 Lender 2 Lender 3 Lender name Lender contact name Date/time you talked Mortgage Amount Type of mortgage: fixed-rate, adjustable-rate, conventional, FHA, other? (If adjustable, see Adjustable Rate Mortgage on p. 2) Minimum down payment required Length of loan Interest rate Annual percentage rate (APR) Points?

https://url.theworksheets.com/6fgi

91 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
GO GREEN SHOPPING ACTIVITY - PBS

Introduction and Objectives. Whether it's green beans or an iPod--everything we purchase comes with a hidden costs--the resources used in its creation, packaging and transport to the store. Many items are packages within packages within packages leading to a lot of needless material waste. Other items may be imported from far regions of the globe, which means that a lot of energy was expended and a lot of carbon dioxide was emitted before the goods even reached the store shelves.

https://url.theworksheets.com/93k

85 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
At the shopping mall - Teach-This.com

At the Shopping Mall Introduction In this prepositions of place activity, students listen to clues that contain prepositions of place and work out where various places are located in a shopping mall. Procedure Divide the class into groups of four. Give each group a shopping mall floor plan, and give each student a set of clues.

https://url.theworksheets.com/46t9

110 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
My shopping list - teach-this.com

My Shopping List Activity Type Vocabulary Activity: matching, listing, identifying (pair work) Focus Food and drink Aim To match food and drink vocabulary to pictures and review the vocabulary in a dictation game. Preparation Make one copy of the worksheet for each student. Level Beginner (A1) Time 20 minutes Introduction

https://url.theworksheets.com/5swa

330 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image
Practicing comparison shopping - Consumer Financial Protection Bureau

cfpb_building_block_activities_practicing-comparison-shopping_worksheet.pdf §atch comparison sheet W (in this guide) Exploring key financial concepts . When you want to buy something, researching more than one product or brand and comparing features, benefits, and costs can help you better understand your options. Comparison shopping

https://url.theworksheets.com/34a8

413 Downloads

Preview and Download !
Image
Image
Image

Next results >>
4 ways to Fun-up your kids this Summer Well it’s the time of the year where kids are either sent off to Summer camps(sigh of relief!) or they...
20 Awesome Elementary Grade Life Skills Worksheets (KG - 5th Grade) Worksheets Listing The attached worksheets focus on life skills at the elementary level.  Life skills can seem like a pretty...